Przykładowe pytania i odpowiedzi

1Jakie są rodzaje projektorów?

Z uwagi na sposób tworzenia obrazu, projektory dzieli się na pięć rodzajów:

  • CRT (Cathode Ray Tube),
  • DLP (Digital Light Processing),
  • LCD (Liquid Cristal Display),
  • LCoS (Liquid Crystal On Silicon),
  • Light Valve.
2Rzutnik, a projektor - czym się różni rzutnik od projektora?

Chociaż w mowie potocznej pojęć rzutnik oraz projektor używa się naprzemiennie, są to dwa różne urządzenia.

Rzutnik ma za zadanie rzutowanie obrazów statycznych, naniesionych na przezroczyste lub nieprzezroczyste podłoże (np. rysunek na papierze, rysunek lub wydruk na folii).

Zaś projektor multimedialny (zwany też rzutnikiem multimedialnym) różni się od klasycznego rzutnika możliwością wyświetlania także obrazu ruchomego (multimediów, animacji czy filmów). Źródłem obrazu w przypadku projektorów zamiast slajdów czy przeźroczy mogą być inne elektronicznie urządzenia przewodowe i bezprzewodowe, np. komputer, pamięć zewnętrzna czy komputer, a wyświetlanie odbywa się cyfrowo.

3Jasność - czym jest jasność w projektorze?
Jasność projektora wyraża się w ANSI-Lumenach. Parametr ten pokazuje ilość światła wychodzącego z układu optycznego projektora, czyli jak wiele światła projektor jest w stanie rzucić na powierzchnię projekcyjną. Dobór tego parametru przy wyborze projektora powinien być uzależniony od warunków panujących w pomieszczeniu - im jaśniej i bardziej oświetlone pomieszczenie, tym jaśniejsza powinna być projekcja.
4Kontrast - czym jest kontrast w projektorze?
Kontrast projektora określa stosunek natężenia światła w elementach o maksymalnej i minimalnej jasności np.: różnica między czernią, a bielą na obrazie wyświetlanym. Wartość kontrastu wyraża się poprzez współczynnik, np. 800:1, 3 000 000:1. Wartość kontrastu projektora multimedialnego wpływa na możliwość wydobywania głębi barw - im większy kontrast, tym dokładniejsze odwzorowanie barwy na obrazie projekcyjnym.